Úvod > Aktuality > Chemické pokusy

Chemické pokusy

Datum konání:
19.10.2022

Děti ze tříd Sluníček a Motýlků měly možnost vyzkoušet si pokusy za asistence pracovnic pardubické univerzity. Hned na úvod byly děti poučeny o bezpečnosti při práci v laboratoři a jaké musí být použity ochranné pomůcky (plášť, brýle, rukavice). Bylo zdůrazněno, že se při chemických pokusech nesmí nic ochutnávat. Při prvním pokusu, který připomínal Gina z Aladinovy kouzelné lampy, byla chemickou reakcí vytvořena pára, při druhém pokusu vznikla pěna připomínající zubní pastu, v třetím pokusu byl vytvořen v jedné baňce oxid uhličitý z octu a jedlé sody, v druhé baňce kyslík z peroxidu a kvasnic. Děti si mohly ověřit, že v baňce s kyslíkem bude doutnající špejle hořet, přitom v baňce s oxidem uhličitým se uhasí. Poté již děti na pokusech pracovaly samy. Ve skupinkách vytvořily obrázek, který svítil pod UV světlem, na filtrační papír obtiskly ruce, které vynikly fialovou barvou po nastříkání kyseliny octové a působením tepla. Na závěr si děti vyrobily barevného motýlka z  filtračního papíru. Program byl velice zajímavý a dětem se moc líbil.