Úvod > Pro rodiče > Jak usnadnit dětem vstup do školky

Jak usnadnit dětem vstup do školky

10 dobrých rad, jak usnadnit Vašemu dítěti nástup do školky:

1)        Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby Vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků – bohužel se to může stát, i když by nemělo). Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“ a „tam se s tebou nebude nikdo dohadovat“ a podobně.
2)        Zvykejte dítě na odloučení – při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte - ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na Vás může spolehnout. Chybou je vyplížit se tajně z domu – dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
3)        Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
4)        Ujistěte ho, že mu věříte, když dá najevo obavy z nástupu do školky, dejte mu najevo, že ho chápete a rozumíte mu – ale že věříte, že to určitě zvládne. Zvýšíte jeho sebedůvěru a pokud má do školky chodit rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z tohoto důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) – vyhněte se výhrůžkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.
5)        Buďte přívětiví, ale rozhodní, když bude dítě plakat. Rozloučení by se nemělo nikdy příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně bez rozloučení a nebo ve vzteku po hádce s dítětem.
6)        Něco důvěrného dejte mu sebou něco „jeho“ ( plyšáka, hračku, šátek apod.).
7)        Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
8)        Zbavte sami sebe úzkosti – udělejte si sami jasno v tom, jak situaci prožíváte Vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů a platí, že když se strachu dokážete zbavit Vy, tak se ho snadněji zbaví i Vaše dítě. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky chcete dát, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte na tom, že dítě bude vodit do školky ten, kdo s tím má menší problém.
9)        Neslibujte odměny předem za pobyt ve školce. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě – pokud den ve školce proběhne v pohodě, pak chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
10)   Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte – s dítětem můžete zpočátku do třídy,  může být pobyt ve třídě zkrácen např. na dvě hodiny apod.

Zpracováno podle PhDr. Simony Hoskovcové, Ph.D. z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Další informace můžete nalézt v dokumentu Co mám vědět než půjde dítě do školky.docx